Mobile Menu

Home

About

Admissions

Departments

Campus Life

Placements

Exam Cell

Search

 

 

STUDENT ACHEIVEMENTS IN 2017-18

 

Sno

Name of Student

Name of Event

Venue

Year

Award/Participation

1.  

Ms.P.Ramya CHowdary

KHIT Fest 2017

Kallam Harnadhareddy Institute of Technology

III

1st Prize in Poster Presentation

2.  

Ms.P.Priya

KHIT Fest 2017

Kallam Harnadhareddy Institute of Technology

III

1st Prize in Poster Presentation

3.  

Ms.M.Yasaswini

KHIT Fest 2017

Kallam Harnadhareddy Institute of Technology

III

1st Prize in Paper Presentation

 

 

 

STUDENT ACHEIVEMENTS IN 2016-17

 

S.No Student Name Event Name Event Venue Year Awrds/Participation
1 D.Srikavya Technology Entreprenurship Programme (SMART CITIES PROJECT) ISB Hyderabad IV ISB has Selected Top 25 teams from various colleges across Andhra Pradesh and Telangana for the TEP 2017-18. SMART CITIES Project was one among those
2 T.Jagadeesh Kumar
3 T.Bhavana Technology Entreprenurship Programme(AGRI TECH PROJECT) ISB Hyderabad IV ISB has Selected Top 25 teams from various colleges across Andhra Pradesh and Telangana for the TEP 2017-18. AGRI TECH Project was one among those
4 R.Uday Pavan
5 V.Krishna Chaitanya OPEN HACKTHON KL University IV selected as runner-up in the Open Hackthon conducted by KL University in Association with Berkly state university, USA.
6 K.Chandrika BLOCK CHAIN HACKTHON SERIES VIZAG IV Selected for final round of Blockchain Hackthon Series
7 B.Mounika
8 R.Uday Pavan SMART INDIA HACKTHON 2017 Chandigarh IV Participated in Smart India Hackthon 2017
9 V.Krishna Chaitanya
10 V.Hemalatha
11 P.Sai Lakshmi Vineetha
12 K.Bhargavi
13 S.Sai Sandeep SMART INDIA HACKTHON 2017 Mangalore IV Participated in Smart India Hackthon 2017
14 Sk.Arfani
15 S.Roopa
16 T.Krishna Sainadh
17 J.Kavya Sree
18 B.Srilatha
19 A.Kiranmai SMART INDIA HACKTHON 2017 Delhi IV Participated in Smart India Hackthon 2017
20 S.Haritha
21 Ch.Mohan
22 D.Madhuri
23 Ch.Hari Krishna SMART INDIA HACKTHON 2017 Pune IV Participated in Smart India Hackthon 2017
24 B.Solmon
25 B.Pavan Koushik
26 B.Kavya Reddy
27 M.Praveena
28 K.Pavani SMART INDIA HACKTHON 2017 Chennai IV Participated in Smart India Hackthon 2017
29 Sk.Karishma
30 A.V.Jayanth SMART INDIA HACKTHON 2017 Jaipur IV Participated in Smart India Hackthon 2017
31 Ch.Pavan
32 Ch.Hari Krishna
33 G.Lakshman
34 G.Manoj Babu
35 P.Sri Kavya
36 Mr.Sk.Waseem Farooq VIVA VVIT VVIT III 1st  Prize in Carroms
37 Mr.Ch.Balaji Ram Mohan SAMKALP KHIT II 1st Prize in Carroms
38 Mr.Sk.Waseem Farooq SAMKALP KHIT II 1st Prize in Carroms
39 Mr.A.Sai Akhil SAMKALP KHIT IV 1st Prize in Project Expo
40 Ms.M.Divya Jyothi VIVA VVIT VVIT II 1st Prize in Theme Painting
41 Ms.Yasaswini VIVA VVIT VVIT II 1st Prize in Dubsmash
42 Ms.P.Sai Sandhya VIVA VVIT VVIT II 1st Prize in Culinary Classics
43 Ms.K.Bhavya VIVA VVIT VVIT II 1st Prize Padyala Thoranam
44 Ms.G.Akhila VIVA VVIT VVIT II 1st Prize in Padavinodam
45 Mr.K.Sarath Santhosh Mittapalli’s Miracle- 2K17 Sri Mittapalli College of Engineering IV 1st Prize in Kabaddi
46 Mr.S.Sandeep KITS YUVA KITS III 1st Prize in Programming
47 Mr.T.Krishna Sainath KITS YUVA KITS III 1st Prize in Debugging
48 Mr.S.Sai Sandeep NIRULOSTAV 2K17 Vignan’s Nirula III 1st Prize in Technical Quiz
49 Mr.S.Naga Raju NIRULOSTAV 2K17 Vignan’s Nirula III 1st Prize in Carroms
50 Mr.B.Shanmuka NIRULOSTAV 2K17 Vignan’s Nirula II 1st Prize in Carroms
51 Mr.S.Sandeep NEXUS-2K17 GVR&S III 1st Prize in Technical Quiz
52 Mr.Sk.Waseem Farooq NOVUM CIET II 1ST Prize in Carroms Doubles
53 Mr.Sk.Waseem Farooq NOVUM CIET II 1ST Prize in Table Tennis Doubles
54 Mr.S.Sai Sandeep Mohana Mantra 2016 Sree Vidyanikethan III 1st Prize in Debugging
55 Mr.S.Sai Sandeep Mohana Mantra 2016 Sree Vidyanikethan III 1st Prize in Reverse Coding
56 Mr.T.Krishna Sainath SITAR 2K17 P.V.P Siddhartha Institute of Technology III 1st Prize in Coding Contest
57 Mr.T.Krishna Sainath SITAR 2K17 P.V.P Siddhartha Institute of Technology III 1st Prize in Technical Quiz
58 Mr.S.Sai Sandeep SITAR 2K17 P.V.P Siddhartha Institute of Technology III 1st Prize in Coding Contest
59 Ms.Niharika VIVA VVIT VVIT II 2nd Prize in Dubsmash
60 Mr.T.Krishna Sainath SITAR 2K17 P.V.P Siddhartha Institute of Technology III 2nd Prize in Technical Quiz
61 Mr.S.Sai Sandeep SITAR 2K17 P.V.P Siddhartha Institute of Technology III 2nd Prize in Technical Quiz
62 Mr.L.S.Rohith Anad SAMKALP KHIT II 2nd  Prize in Carroms
63 Mr.A.Sai Akhil SAMKALP KHIT Iv 2nd Prize in Technical Quiz
64 Ms.G.Bharathi VIVA VVIT VVIT II 2nd Prize in Group Discussion
65 Mr.P.Devi Prasad VIVA VVIT VVIT II 2nd Prize in Music
66 Mr.Yuva Kishore VIVA VVIT VVIT II 2nd Prize in Spot Design
67 Mr.Sk.Waseem Farooq NIRULOSTAV 2K17 Vignan’s Nirula II 2nd Prize in Carroms
68 Mr.S.Jaswanth Sai SRUJANKURA Vignan’s University III 2nd Prize in Code Cache
69 Mr.Ch.Balaji Ram Mohan SRUJANKURA Vignan’s University III 2nd Prize in Code Cache
70 Mr.T.Bhanu Sumanth SRUJANKURA Vignan’s University II 3rd Prize in Guess It
71 Mr.Ch.Balaji Ram Mohan SRUJANKURA Vignan’s University II 3rd Prize in Guess It
72 Mr.S.Jaswanth Sai SRUJANKURA Vignan’s University III 3rd Prize in Guess It
73 Mr.T.Krishna Sainath CHAOS 2K17 IIM Ahmedabad III 3rd Prize in T-Shirt Painting
74 Ms.Sk.Faamida CHAOS 2K17 IIM Ahmedabad III 3rd Prize in T-Shirt Painting

 

 

 

STUDENT ACHEIVEMENTS IN 2015-16

 

 

Sno

Name of Student

Name of Event

Venue

Year

Award/Participation

1.  

Mr.S.Sai Charan

SAMKALP

KHIT

III

1st Prize in Paper Presentation

2.  

Mr.V.Hemanth Kumar

SAMKALP

KHIT

III

1st Prize in Paper Presentation

3.  

Mr.K.V.Varun

SAMKALP

KHIT

III

1st Prize in Technical Quiz

4.  

Mr.M.Gopi Krishna

SAMKALP

KHIT

III

1st Prize in Technical Quiz

5

Ms.Sk.Reshma

WISHV-2K15

 NRIIT

III

1st Prize in Paper Presentation

6

Mr.V.Krishna Chaithanya

ZEITGEIST 2K16

 JNTUK,Kakinada University

II

1st Prize in Technical Quiz

7

Mr.S.Sai Sandeep

Computer Society of India

VVIT

II

1st prize in  Code Contest

8

Mr.S.Sai Sandeep

SAMYAK16

 KL University

II

1st Prize IN Dig The Bug

9

Mr.T.Krishna Sainath

ZEITGEIST 2K16

 JNTUK,Kakinada University

II

1st Prize in Technical Quiz

10

Mr.T.Krishna Sainath

SAMYAK16

  KL University

II

1st Prize in Dig The Bug

11

Mr.K.Sai Harsha

KITS YUVA

KITS

II

1st Prize in Kabaddi

12

Ms.V.Ramya Sree

Computer Society of India

VVIT

II

2nd Prize in Technical Quiz

13

Ms.Sk.Reshma

KITS YUVA

KITS

III

2nd Prize in Paper Presentation

14

Mr.S.Sai Sandeep

VIVA VVIT

VVIT

I

2nd Prize in Project Exhibition

15

Mr.T.Sainath

Computer Society of India

VVIT

II

2nd Prize in Code Contest

16

Mr.Sk.Arfani

Computer Society of India

VVIT

II

2nd Prize in Code Contest

17

Sk.Waseem Farooq

NOVUM

CIET

II

1st Prize in Carroms Doubbles

18

Sk.Waseem Farooq

NOVUM

CIET

II

2nd Prize in Table Tennis Doubles

19

Mr.T.Krishna Sainath

ZEITGEIST 2K16

 JNTUK,Kakinada University

II

2nd Prize in Online Treasurehunt

20

Mr.S.Sai Sandeep

SAMYAK16

 KL University

II

2nd Prize in Back to Front Ends

 

 

STUDENT ACHEIVEMENTS IN 2014-15

 

 

Sno

Name of Student

Name of Event

Venue

Year

Award/Participation

1

Mr.B.Raghavendra

KITS YUVA-2015

KITS

II

1st Prize in Paper Presentation

2

Mr.K.V. Varun

Techna Fest-2k15

 

II

1st Prize in Tech Jam

3

Mr.K.V. Varun

Techna Fest-2k15

 

II

1st Prize in Elocution

4

Mr.I.Ramanjaneyulu

KITS YUVA-2015

KITS

II

1st Prize in Paper Presentation

5

Mr.K.V.Varun

BECTAGON-2k15

BEC

II

1st Prize in ORATIO(Literary)

6

Mr.K.V.Varun

BECTAGON-2k15

BEC

II

1st Campus Ambessadors

7

Mr.A.Sai Akhil

BECTAGON-2k15

BEC

II

1st Prize in Sweep Stack

8

Mr.T.Sainath

VIVA VVIT

VVIT

I

1st Prize in Essay Writing Competition

9

Mr.P.TIrupati Rao

VIVA VVIT

VVIT

II

1st Prize in Volley Ball

10

Mr.K.V.Varun

GECFEST’15

GEC

II

1st Prize in Extempore

11

Mr.A.Sai Akhil

BECTAGON-2k15

BEC

II

1st Prize in Sweep Track

12

Mr.Ch.Kishore

CSI

VVIT

IV

1st Prize in Programming Contest

13

Mr.T.Srilekha

LUMINOUS2K15

 BWEC

II

2nd Prize in Paper Presentation

14

Ms.S.Kanthika Reddy

LUMINOUS2K15

BWEC 

II

2nd Prize in Paper Presentation

15

Mr.S.Sai Charan

KITS YUVA-2015

KITS

II

2nd Prize in Technical Quiz

16

Mr.M.Gopi Krishna

KITS YUVA-2015

KITS

II

2nd Prize in Technical Quiz

17

Mr.V.Hemanth Kumar

KITS YUVA-2015

KITS

II

2nd Prize in Technical Quiz

18

Ms.Ch.Vooha

VIVA VVIT-2015

VVIT

II

2nd Prize  in  Technical Paper Presentation

19

Mr.S.Sandeep

VIVA VVIT-2015

VVIT

I

2nd Prize in Elocution

20

Ms.Ch.Lakshmi Poojitha

VIVA VVIT-2015

VVIT

II

2nd Prize in Technical Paper Presentation

21

Mr.Arfani

VIVA VVIT-2015

VVIT

I

2nd Prize in Project Exhibition

22

Mr.S.Sandeep

VIVA VVIT-2015

VVIT

I

2nd Prize in Project Exhibition

23

Ms.Ch.Voohasri

VIVA VVIT-2015

VVIT

II

2nd Prize in Technical Paper Presentation

24

Ms.Ch.Lakshmi Poojitha

Computer Society of India

VVIT

II

3rd Prize in Programming Contest

 

 

 

 

 

Address and Phone

Vasireddy Venkatadri Institute of Technology
Nambur (V)
Peda Kakani (Md)
Guntur (Dt)
Andhra Pradesh
522508 

9951 023 336
9849 542 336
 
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.